سایت رسمی دکتر سید محسن میرباقری
سایت رسمی دکتر سید محسن میرباقری
 
اخبار

قسمت

هشتم  و آخرین قسمت

از فایل های

صوتی اخلاق در قرآن

درقالب 9 فایل وارد سایت شد.

-----------------

قسمت ششم از فایل های

صوتی اخلاق در قرآن

در 7 قسمت وارد سایت شد.

 

حاضرین در سایت

6 میهمان حاضرند
 
 
درس هفدهم(آخرین شریعت الهی) چاپ ارسال به دوست

درس هفدهم

آخرین شریعت و اصلاح جهانی

در این درس آشنا می شویم با:

1.جایگاه و اهمیت هدایت الهی و رسالت پیامبر اکرم(ص) در برابر سایر نعمتهای خداوند.

2.انحطاط مردم در دوران جاهلیت و تحول زندگی آنان در سایه رسالت پیامبر اکرم(ص)

3.نقش ایمان و تقوا در تبدیل دشمنی و تفرقه به الفت و برادری

4.تصویر قرآن کریم از فرد و جامعه اسلامی و آینده آن

آیات درس را قرائت کنید.

سوره آل عمران آیه102و103و164

سوره فتح آیه29

به کمک معنای کلمات زیر آیات درس را ترجمه کنید.

حَقَّ تُقاتِهِ ی : آن گونه که شایسته تقوا داشتن در پیشگاه اوست.

لَا تَمُوتُنَّ : مبادا بمیرید

شَفا : کنار،لبه

أَنقَذَ : نجات داد

مَنَّ : منت نهاد

سیما : نشانه،علامت

شَطأ : جوانه،شاخه کوچک

ءَازَرَ : نیرو و قوت داد

إستَغلَظَ : سخت و ستبر شد

إستَوَی : راست و استوار ایستاد

سَوق : جمع ساق،ساقه ها،شاخه ها

یُعجِبُ : به شگفت می آورد

زُرَّاع : جمع زارع،کشاورزان

یَغیظَ : به خشم آورد

بیان آیات

     نعمتهای الهی بر بندگان او بسیرا زیاد است،آن قدر که اگر افراد بشر بخواهند به شمارش آنها بپردازند از عهده بر نیایند.(1)خدای رحمان از میان تمامی نعمتها تنها در یک چیز-آن هم فقط بر بندگان مؤمن-منت گذارده  است و آن بعثت پیامبر اسلام است.خدای منان با تأکید فراوان بر مؤمنان منت می گذارد که از میان آنان پیامبر اکرم(ص) را به رسالت بر انگیخته است،تا او آیات الهی را در بر مردم بخواند و آنها را پاکیزه سازد و کتاب و حکمت را به ایشان بیاموزد و ضلالتها را از صحنه زندگی آنان محو سازد.

     قران کریم به مسلمانان دستور می دهد که حریم توحیدی را پاس بدارند و در پیشگاه ربوبی تقوا پیشه سازند و همگان به این ریسمان الهی چنگ زنند و راه تفرقه نپویند.سفارش می کند که نعمتهای الهی را که با نزول قرآن بر آنان ارزانی شده به یاد آورند و فرموش نکنند که بیشتر در دشمنی با یکدیگر روزگار می گذراندند،و با این نعمت الهی-رسول اکرم(ص) و قرآن کریم-بود که دشمنی آنان به برادری تبدیل شد.به یاد آورند که در لبه پرتگاه بودند،پرتگاهی به حفره آتش،خدایشان به برکت همین نعمت نجاتشان بخشید.

     تاریخ از دشمنیهای اعراب با یکدیگر و کینه توزی های آنها در عصر جاهلیت به تفصیل سخن گفته است.پیش از ظهور اسلام،بیشتر کشورها و سرزمینها وضعیتی به سامان داشتند. کشور های قدرتمند آن روزگار،در آتش ستم حاکمان و اختلاف طبقاتی می سوختند و قشر ضعیف جامعه در محرومیت و فشار شدید به سر           می بردند،تا آنجا که درباره ایران باستان نوشته اند که حتی تحصیل علم،ویژهگروه خاصی بود و عموم مردم از حق فراگیری دانش محروم بودند.

     در سرزمین حجاز بی سامانی در اوج خود بود،مردم این سرزمین بیشتر به صورت قبیله ای زندگی می کردند و روزگار را از طریق غارت و چپاول می گذراندند.از این رو دشمنی و جنگ و کشتار در میان قبیله ها امری طبیعی بود.انحطاط تا بدان حد بود که کاخ افتخارات خود را بر پایه قتل و غارتهای پدران و گذشتگان خویش بنا می ساختند.

     «اوس»و«خزرج» دو طایفه از مردم مدینه بودند که بیش از یک قرن با یکدیگر دشمنی داشتند.هیچ کدام از دست دیگری آرام و قرار نداشت،تا اینکه خداوند به برکت قرآن و پیامبر اکرم(ص) بین آنان الفت و برادری برقرار نمود.

     نزول قرآن نه تنها بینش صحیح و اعتقاد و ایمان به حقیقت را بر مردم ارزانی داشت بلکه فرهنگ اجتماعی آنان را نیز کاملا تغییر داد.ملتی که در نهایت درجه سقوط و انحطاط بود،به چنان عزت و عظمتی دست یافت که خود راهگشای سعادت برای دیگر ملتها شد.شعارشان این بود که ما به سرزمین های دیگر می رویم تا اندیشه توحیدی اسلام را بدانان برسانیم.

          لِنُخرِجَ العِبادَ مِن عِبادِةِ العِبادِ إِلیَ عِبَادَةِ اللهِ و...(2)

     جامعه اسلامی به حقیقت چهره ای ممتاز دارد.روابط مردم در آن از روی مهر و صمیمیت است،و رحمت و محبت بر آن حاکم می باشد.تفکر مردم در این جامعه توحیدی است و فرهنگ اجتماعی در مسیر تقوا و معنویت است،بدانسان که فضیلتها در آن رشد می کند و رذیلتها از میان می رود.قرآن کریم چهره جامعه اسلامی را به عنوان همراهان رسول خدا(ص) ترسیم نموده و کیفیت رشد و تکامل آنان را به نمایش گذارده است.در جامعه اسلامی الگوی کامل و شایسته رسول الله است.(3)آنان که پیروان واقعی پیامبر هستند در برابر کفار و اهل باطل شدید استوارند،اما روابط بین خود را بر اساس رحمت و مهر شکل می دهند و با صفا و صمیمیت با یکدیگر بر خورد می کنند.خدای خویش را با رکوع و سجود عبادت می کنند،فضل الهی را خواهانند و رضوان او را می جویند،در چهره آنان اثر خضوع و سجود در پیشگاه ربوبی نمایان است.آنان در رشد و کمال،بر اساس پیروی از برنامه الهی چنان شتابان به پیش می روند که موجب شادی قلب پیامبر اکرم(ص) می شوند؛چونان کشتی که از خاک سر بر آورد،رشد نماید،استحکام یابد و بر ساق خیش تکیه کند تا آنجا که کشاورزان از چنین رشدی به شگفت آیند.[فتح آیه 29]

     ایمان این مؤمنان و پیدایش جامعه توحیدی از چنان اهمیتی بر خوردار است که خداوند از پیش،ظهور آنان را در تورات و انجیل داده است.[برداشت از همان آیه]

 

*پرسش

1.کدام نعمت است که خداوند در ارزانی آن بر بشر منت گذارده و از آن چه نتیجه ای گرفته می شود؟

2.وضعیت جامعه حجاز،پیش از ظهرو اسلام از نظر فرهنگی و فکری چکونه بوده است؟

3.در تورات و انجیل چه مثلی برای مؤمنان همراه پیامبر اکرم(ص) آمده است؟

4.وعده مغفرت و اجر عظیم در قرآن برای کدام گروه از مسلمانان است؟

5.در آیات درس برای پیامبر گرامی اسلام(ص)سه وظیفه بیان شده است آنها کدامند؟

 
*پژوهش

1.با مراجعه به کتابهای تاریخی مانند خدمات متقابل اسلام و ایران،جهان در عصر بعثت و... وضعیت اجتماعی مردم ایران قبل از اسلام را ارزیابی نمایید.

2.با مراجعه به تفسیر نمونه در ذیل آیه103 آل عمران،مواردی از انحطاط مردم قبل از اسلام را از زبان مورخان و صاحب نظران بنویسید.

----------------------

1.وَ إِن تُعَدُّوا نِعمَتَ اللهِ لَا تُحصُوهَا،ابراهیم آیه34

2.عبارت فوق توسط سردار سپاه اسلام به سردار سپاه ایران گفته شده است.سردار سپاه ایران گفت:شما همان ملت نبودید که...؟پاسخ داد: آری! اما خداوند با بعثت پیامبر اسلام ما را دگر گون ساخت.پرسید:هدف شما از آمدن به اینجا چیست؟ که پاسخ را شنید.

3.احزاب آیه21:لَقَد کَانَ لَکُم فِی رَسُولِ اللهِ أُسوَةٌ حَسَنةٌ.

 


یادداشت های بازدیدکنندگان
نام شما / ایمیل شما

 
 
تألیفات

book image

image book

جبر و اختیار

ظاهر و باطن قرآن

آمار

بازدیدکنندگان: 574980